League Information and Facts
2009-2010 Standings
# Team GP W T L OTW OTL GF GA +/- TP Postseason
MN Big Nine
1. Rochester Century High 24 17 0 7 - - 120 56 64 16 Semifinal loss
2. Faribault High 25 19 0 6 - - 133 62 71 16 Semifinal loss
3. Albert Lea High 24 12 11 1 - - 103 91 12 16 Quarterfinal loss
4. Winona High 25 17 1 7 - - 133 74 59 12 Semifinal loss
5. Owatonna High 25 8 4 13 - - 70 94 -24 10 Section QF loss
6. Rochester John Marshall High 25 10 1 14 - - 60 83 -23 8 Quarterfinal loss
7. Rochester Mayo High 25 7 0 18 - - 73 130 -57 8 Conference QF loss
8. Mankato East High 24 10 0 14 - - 111 114 -3 4 Section QF loss
9. Mankato West High 24 10 1 13 - - 75 76 -1 4 Section QF loss
10. Austin High 25 9 0 16 - - 69 127 -58 2 First round loss
MN Central Lakes
1. Brainerd High 25 22 0 3 - - 108 48 60 34 Semifinal loss
2. Sartell-St. Stephen High 25 16 2 7 - - 99 59 40 27 Section Final loss
3. Alexandria Area High 25 18 1 6 - - 108 53 55 27 Section Champion
4. St. Cloud Tech High 25 16 0 9 - - 113 82 31 26 Semifinal loss
5. Sauk Rapids-Rice High 25 13 1 11 - - 102 74 28 18 Quarterfinal loss
6. Willmar High 24 14 0 10 - - 86 60 26 18 Semifinal loss
7. Fergus Falls High 24 10 3 11 - - 75 86 -11 15 Semifinal loss
8. Little Falls High 25 7 1 17 - - 66 101 -35 8 Quarterfinal loss
9. River Lakes High 25 6 1 18 - - 66 129 -63 5 Quarterfinal loss
10. Apollo High 25 4 0 21 - - 40 129 -89 2 Quarterfinal loss
MN Classic Lake
1. Wayzata High 25 20 3 2 - - 123 43 80 14 Semifinal loss
2. Minnetonka High 25 22 2 1 - - 151 35 116 12 Champion
3. Edina High 25 17 2 6 - - 108 49 59 9 Section Champion
4. Hopkins High 25 11 1 13 - - 94 83 11 5 Quarterfinal loss
5. Robbinsdale Armstrong High 25 7 0 18 - - 64 146 -82 0 Quarterfinal loss
MN Classic Suburban
1. Hill-Murray School 25 22 1 2 - - 138 42 96 30 Section Champion
2. St. Thomas Academy 25 20 0 5 - - 149 60 89 28 Section Final loss
3. Mahtomedi High 25 20 0 5 - - 134 65 69 26 Champion
4. Tartan Senior High 25 15 1 9 - - 99 64 35 18 Section QF loss
5. South St. Paul High 25 13 0 12 - - 98 84 14 16 Semifinal loss
6. North St. Paul High 25 14 0 11 - - 127 72 55 14 Quarterfinal loss
7. Henry Sibley High 25 9 1 15 - - 54 115 -61 7 First round loss
8. Simley High 25 3 2 20 - - 38 133 -95 3 First round loss
9. Richfield High 25 4 0 21 - - 63 191 -128 2 First round loss
MN Independent
1. Greenway High 21 10 0 11 - - 86 84 2 - First round loss
MN Independents
1. Ely High 22 6 1 15 - - 99 167 -68 - First round loss
2. La Crescent High 24 7 0 17 - - 63 131 -68 - First round loss
3. Prairie Centre High 25 6 1 18 - - 71 106 -35 - First round loss
4. Rochester Lourdes High 25 14 3 8 - - 89 60 29 - Champion
5. Silver Bay High 25 5 0 20 - - 72 160 -88 - Quarterfinal loss
6. Two Harbors High 21 10 0 11 - - 54 151 -97 - Quarterfinal loss
7. Duluth East High 25 16 4 5 - - 87 57 30 - Champion
8. Dodge County High 25 11 1 13 - - 75 92 -17 - Quarterfinal loss
MN Iron Range
1. Grand Rapids High 25 11 2 12 - - 84 65 19 12 Quarterfinal loss
2. Virginia/Mountain Iron-Buhl High 25 15 3 7 - - 134 69 65 10 Champion
3. Hibbing/Chisholm High 24 12 2 10 - - 100 82 18 10 Final loss
4. International Falls High 25 15 2 8 - - 106 51 55 8 Semifinal loss
5. Eveleth-Gilbert High 24 10 0 14 - - 74 117 -43 0 Section QF loss
MN Lake
1. Eden Prairie High 25 20 1 4 - - 134 46 88 34 Final loss
2. Eagan High 25 20 1 4 - - 95 52 43 31 Semifinal loss
3. Burnsville High 25 16 3 6 - - 102 47 55 31 Semifinal loss
4. Bloomington Jefferson High 25 17 3 5 - - 141 57 84 26 Final loss
5. Lakeville South High 25 16 0 9 - - 124 82 42 22 Final loss
6. Lakeville North High 25 8 2 15 - - 81 90 -9 15 Section Champion
7. Chaska/Chanhassen High 25 9 2 14 - - 82 112 -30 11 Quarterfinal loss
8. Eastview High 25 5 0 20 - - 53 125 -72 8 Quarterfinal loss
9. Bloomington Kennedy High 25 6 0 19 - - 46 150 -104 2 Quarterfinal loss
10. Rosemount High 24 2 0 22 - - 38 137 -99 0 Section QF loss
MN Lake Superior
1. Hermantown High 25 22 0 3 - - 140 46 94 12 Section Champion
2. Duluth Denfeld High 25 12 2 11 - - 85 69 16 11 Final loss
3. Cloquet High 25 8 2 15 - - 77 94 -17 8 Quarterfinal loss
4. Duluth Marshall School 25 12 1 12 - - 108 90 18 7 Semifinal loss
5. Proctor High 25 12 1 12 - - 93 93 0 6 Quarterfinal loss
6. Duluth Central High 25 15 1 9 - - 101 73 28 2 Quarterfinal loss
MN LakeState High School League
1. Apple Valley High 25 14 0 11 - - 92 72 20 20 Section Champion
MN Mariucci
1. Roseau High 25 19 1 5 - - 122 60 62 16 Champion
2. Warroad High 25 21 0 4 - - 119 48 71 16 Champion
3. Thief River Falls High 25 17 1 7 - - 87 48 39 11 Final loss
4. Moorhead High 24 12 2 10 - - 82 70 12 10 Final loss
5. East Grand Forks High 25 11 1 13 - - 88 126 -38 7 Semifinal loss
6. Bemidji High 25 13 0 12 - - 100 58 42 4 Section QF loss
7. Crookston High 25 7 3 15 - - 67 85 -18 2 Quarterfinal loss
MN Mid-State
1. Park Rapids High 25 16 2 7 - - 129 66 63 14 Quarterfinal loss
2. Detroit Lakes High 25 15 2 8 - - 154 71 83 12 Quarterfinal loss
3. Northern Lakes High 25 17 0 8 - - 115 66 49 10 Quarterfinal loss
4. Wadena-Deer Creek High 25 4 0 21 - - 58 109 -51 4 First round loss
5. Walker-Hackensack-Akeley 23 0 0 23 - - 26 294 -268 0 First round loss
MN Mississippi 8
1. Rogers High 25 14 3 8 - - 100 67 33 18 Section SF loss
2. Cambridge-Isanti High 25 12 2 11 - - 111 70 41 17 Quarterfinal loss
3. Princeton High (MN) 24 11 4 9 - - 87 86 1 15 First round loss
4. Buffalo High 25 7 1 17 - - 53 117 -64 12 Quarterfinal loss
5. St. Michael-Albertville High 25 13 0 12 - - 88 66 22 12 Quarterfinal loss
6. Monticello/Annandale/Maple Lake 25 9 2 14 - - 70 97 -27 10 Quarterfinal loss
7. Becker/Big Lake 18 2 1 15 - - 27 129 -102 0 First round loss
MN Missota
1. Academy of Holy Angels 25 17 1 7 - - 172 59 113 28 Semifinal loss
2. New Prague High 25 16 2 7 - - 65 53 12 19 Semifinal loss
3. Red Wing High 25 12 0 13 - - 79 109 -30 24 Final loss
4. Prior Lake High 25 15 0 10 - - 101 88 13 14 Quarterfinal loss
5. Shakopee High 25 10 0 15 - - 65 101 -36 12 Quarterfinal loss
6. Hutchinson High 24 10 1 13 - - 67 93 -26 11 Semifinal loss
7. Northfield High 26 9 2 15 - - 60 85 -25 6 Section QF loss
8. Farmington High 25 9 1 15 - - 83 112 -29 4 Quarterfinal loss
MN North Metro
1. North Metro 25 4 1 20 - - 45 150 -105 4 Quarterfinal loss
MN North Suburban
1. Benilde-St. Margaret's School 27 17 3 7 - - 131 65 66 27 Section SF loss
2. Spring Lake Park High 25 18 0 7 - - 139 74 65 16 Quarterfinal loss
3. St. Francis High 25 16 1 8 - - 111 84 27 16 Quarterfinal loss
4. Chisago Lakes High 25 14 2 9 - - 123 95 28 14 Quarterfinal loss
5. St. Louis Park High 25 6 1 18 - - 53 128 -75 9 Quarterfinal loss
6. Irondale High 25 7 0 18 - - 57 119 -62 6 First round loss
7. Robbinsdale Cooper High (MN) 25 7 1 17 - - 70 110 -40 3 First round loss
MN Northwest
1. Kittson Central 22 16 0 6 - - 122 61 61 10 Semifinal loss
2. Lake of the Woods High 25 12 1 12 - - 85 73 12 6 Quarterfinal loss
3. Red Lake Falls High 23 9 0 14 - - 97 89 8 6 Quarterfinal loss
4. Bagley/Fosston High 22 8 0 14 - - 89 119 -30 0 First round loss
MN Northwest Suburban
1. Centennial High 25 17 3 5 - - 113 58 55 30 Semifinal loss
2. Champlin Park High 25 9 2 14 - - 73 95 -22 11 Quarterfinal loss
MN NW Suburban
1. Blaine High 25 18 3 4 - - 134 58 76 32 Section Champion
2. Elk River High 25 15 3 7 - - 105 58 47 26 Final loss
3. Andover Huskies 27 17 2 8 - - 123 70 53 21 Section SF loss
4. Osseo High 25 14 3 8 - - 113 63 50 21 Section SF loss
5. Anoka High 25 6 0 19 - - 61 107 -46 8 Section QF loss
6. Coon Rapids High 25 4 0 21 - - 42 165 -123 4 Section QF loss
MN Out of State
1. Breckenridge/Wahpeton High 8 4 1 3 - - 37 27 10 - -
MN South Central
1. New Ulm High 23 13 1 9 - - 93 68 25 12 Champion
2. Waseca High 20 8 1 11 - - 83 91 -8 6 First round loss
3. Fairmont High 21 6 0 15 - - 60 103 -43 4 First round loss
4. Le Sueur-Henderson/St. Peter 23 5 0 18 - - 59 119 -60 2 First round loss
MN Southwest
1. Redwood Valley 23 17 1 5 - - 113 54 59 20 Quarterfinal loss
2. Marshall High 25 13 0 12 - - 88 73 15 16 Section QF loss
3. Morris/Benson Area High 24 11 1 12 - - 85 102 -17 16 First round loss
4. Luverne High 22 9 1 12 - - 82 99 -17 14 Semifinal loss
5. Windom Area High 22 8 1 13 - - 80 109 -29 12 Quarterfinal loss
6. Sleepy Eye 23 2 0 21 - - 39 150 -111 4 Quarterfinal loss
7. Worthington High 20 3 0 17 - - 45 104 -59 2 First round loss
MN Suburban East
1. Cretin-Derham Hall 25 18 0 7 - - 101 65 36 28 Section SF loss
2. Forest Lake High 25 17 2 6 - - 95 52 43 28 Semifinal loss
3. Woodbury High 25 15 2 8 - - 91 66 25 28 Section Final loss
4. White Bear Lake High 25 15 1 9 - - 102 87 15 25 Final loss
5. Stillwater High 25 14 2 9 - - 69 40 29 24 Semifinal loss
6. Mounds View High 25 11 2 12 - - 79 76 3 14 Semifinal loss
7. Hastings High 25 9 1 15 - - 73 109 -36 13 Quarterfinal loss
8. Roseville High 25 7 1 17 - - 63 82 -19 11 Quarterfinal loss
9. Park High 25 4 2 19 - - 61 122 -61 8 Quarterfinal loss
10. East Ridge High 25 3 2 20 - - 50 128 -78 1 Quarterfinal loss
MN Tri-Metro
1. Breck School 25 23 0 2 - - 185 40 145 28 Champion
2. Blake School 25 16 1 8 - - 104 57 47 21 Final loss
3. St. Paul Johnson High 25 13 1 11 - - 78 70 8 20 Quarterfinal loss
4. Providence Academy 25 13 9 3 - - 90 76 14 12 Quarterfinal loss
5. Como Park High 25 10 1 14 - - 81 126 -45 11 Quarterfinal loss
6. St. Paul Academy 25 8 0 17 - - 67 126 -59 8 First round loss
7. Minnehaha Academy 25 9 0 16 - - 85 124 -39 8 First round loss
8. St. Paul Saints High 25 4 0 21 - - 46 149 -103 4 First round loss
MN Two Rivers
1. Moose Lake Area High 25 18 0 7 - - 135 87 48 24 First round loss
2. North Branch High 25 14 3 8 - - 139 102 37 22 Quarterfinal loss
3. Minneapolis East 25 9 0 16 - - 83 110 -27 14 Quarterfinal loss
4. Mora/Hinckley-Finlayson 25 13 0 12 - - 85 73 12 14 First round loss
5. Pine City/Rush City High 25 8 0 17 - - 75 118 -43 8 First round loss
6. Minneapolis West HS 25 8 0 17 - - 89 115 -26 6 Quarterfinal loss
7. Legacy Christian High 25 3 0 22 - - 72 170 -98 2 First round loss
MN Wright County
1. St. Cloud Cathedral 25 15 2 8 - - 84 63 21 20 Semifinal loss
2. Delano High 25 16 2 7 - - 103 66 37 18 Semifinal loss
3. Orono High 25 15 1 9 - - 100 78 22 16 Semifinal loss
4. Litchfield/Dassel-Cokato High 24 14 1 9 - - 106 82 24 10 Final loss
5. Mound-Westonka High 25 11 5 9 - - 53 46 7 10 Quarterfinal loss
6. Holy Family Catholic 25 11 1 13 - - 81 79 2 9 Section QF loss
7. Waconia High 25 2 2 21 - - 57 127 -70 1 First round loss
North Suburban
1. Totino-Grace High 27 15 1 11 - - 135 99 36 21 Section SF loss
NW Suburban
1. Maple Grove High 28 15 3 10 - - 88 59 29 23 Section Final loss

Seasons

1920 - 1930: 26/27
1940 - 1950: 41/42, 42/43, 48/49
1950 - 1960: 50/51, 51/52, 52/53, 53/54, 54/55, 55/56, 56/57, 57/58, 58/59, 59/60
1960 - 1970: 60/61, 61/62, 62/63, 63/64, 64/65, 65/66, 66/67, 67/68, 68/69, 69/70
1970 - 1980: 70/71, 71/72, 72/73, 73/74, 74/75, 75/76, 76/77, 77/78, 78/79, 79/80
1980 - 1990: 80/81, 81/82, 82/83, 83/84, 84/85, 85/86, 86/87, 87/88, 88/89, 89/90
1990 - 2000: 90/91, 91/92, 92/93, 93/94, 94/95, 95/96, 96/97, 97/98, 98/99, 99/00
2000 - 2010: 00/01, 01/02, 02/03, 03/04, 04/05, 05/06, 06/07, 07/08, 08/09, 09/10
2010 - 2020: 10/11, 11/12, 12/13, 13/14, 14/15, 15/16, 16/17, 17/18, 18/19, 19/20