League Information and Facts
2013-2014 Standings
# Team GP W T L OTW OTL GF GA +/- TP Postseason
Independents
1. Duluth East High 25 18 1 6 - - 89 50 39 - Champion
Minnesota State High School League
1. Achiever Academy 25 16 2 7 - - 107 70 37 34 -
MN Big Nine
1. Mankato West High 25 23 0 2 - - 152 32 120 46 Section Final loss
2. Rochester Mayo High 25 15 1 9 - - 120 72 48 28 Conference QF loss
3. Owatonna High 25 14 2 9 - - 100 78 22 26 Section SF loss
4. Albert Lea High 25 14 1 10 - - 69 63 6 24 Quarterfinal loss
5. Rochester Century High 25 12 1 12 - - 80 100 -20 23 Quarterfinal loss
6. Rochester John Marshall High 25 8 2 15 - - 79 102 -23 16 Quarterfinal loss
7. Faribault High 24 11 2 11 - - 85 95 -10 15 Quarterfinal loss
8. Mankato East High 25 8 0 17 - - 76 142 -66 6 First round loss
9. Winona High 25 3 2 25 - - 43 114 -71 4 First round loss
10. Austin High 25 3 1 21 - - 39 116 -77 2 First round loss
MN Central Lakes
1. Brainerd High 24 15 2 7 - - 99 53 46 27 Semifinal loss
2. Alexandria Area High 24 16 3 5 - - 81 46 35 25 Section Final loss
3. Apollo High 25 15 0 10 - - 75 58 17 20 Semifinal loss
4. Sauk Rapids-Rice High 25 17 0 8 - - 99 61 38 18 Quarterfinal loss
5. Sartell-St. Stephen High 25 12 1 12 - - 96 76 20 13 Section SF loss
6. Willmar High 24 11 1 12 - - 79 74 5 13 Semifinal loss
7. St. Cloud Tech High 24 11 0 13 - - 73 98 -25 12 Quarterfinal loss
8. Fergus Falls High 23 9 1 13 - - 62 79 -17 8 Quarterfinal loss
9. River Lakes High 25 8 0 17 - - 57 117 -60 4 Quarterfinal loss
MN Classic Suburban
1. St. Thomas Academy 25 18 1 6 - - 138 61 77 30 Section Final loss
2. Hill-Murray School 25 22 0 3 - - 137 53 84 30 Section Final loss
3. Mahtomedi High 25 13 0 12 - - 96 89 7 20 Final loss
4. North St. Paul High 25 14 0 11 - - 112 101 11 16 Quarterfinal loss
5. South St. Paul High 25 10 1 14 - - 77 114 -37 14 Semifinal loss
6. Simley High 25 10 0 15 - - 95 88 7 8 Quarterfinal loss
7. Henry Sibley High 25 6 2 17 - - 69 104 -35 4 First round loss
8. Richfield High 25 10 0 15 - - 103 166 -63 2 First round loss
MN Granite Ridge
1. St. Cloud Cathedral 26 18 1 7 - - 95 56 39 6 Champion
2. Little Falls High 26 3 2 21 - - 46 121 -75 0 Quarterfinal loss
MN Independent
1. Benilde-St. Margaret's School 24 13 4 7 - - 112 85 27 30 Final loss
MN Independents
1. Breckenridge/Wahpeton High 19 4 2 13 - - 60 116 -56 - First round loss
2. Ely High 19 1 0 18 - - 42 157 -115 - First round loss
3. La Crescent High 25 16 4 5 - - 110 63 47 - First round loss
4. North Shore 24 13 2 9 - - 122 55 67 - Quarterfinal loss
5. Rochester Lourdes High 25 6 1 18 - - 43 106 -63 - Semifinal loss
6. Dodge County High 25 9 3 13 - - 95 109 -14 - Quarterfinal loss
MN Iron Range
1. Virginia/Mountain Iron-Buhl High 25 17 1 7 - - 80 65 15 17 Semifinal loss
2. Eveleth-Gilbert High 25 14 1 10 - - 110 81 29 9 Section QF loss
3. Hibbing/Chisholm High 24 10 1 13 - - 56 77 -21 6 Quarterfinal loss
4. International Falls High 25 7 1 17 - - 45 119 -74 5 Quarterfinal loss
5. Greenway High 25 6 3 16 - - 70 103 -33 1 First round loss
MN Lake
1. Edina High 25 20 1 4 - - 98 47 51 15 Section Champion
2. Wayzata High 25 17 2 6 - - 85 33 52 13 Semifinal loss
3. Eden Prairie High 25 14 3 8 - - 88 70 18 7 Champion
4. Hopkins High 25 8 2 15 - - 59 102 -43 5 Quarterfinal loss
5. Minnetonka High 25 8 0 17 - - 57 80 -23 0 Quarterfinal loss
MN Lake Superior
1. Hermantown High 25 19 2 4 - - 137 57 80 18 Section Champion
2. Duluth Denfeld High 25 13 2 10 - - 92 73 19 15 Semifinal loss
3. Duluth Marshall School 25 16 1 8 - - 109 57 52 12 Final loss
4. Cloquet High 24 8 2 14 - - 68 74 -6 6 Quarterfinal loss
5. Proctor High 21 7 0 14 - - 70 115 -45 0 Semifinal loss
MN Mariucci
1. East Grand Forks High 25 22 1 2 - - 96 30 66 23 Champion
2. Warroad High 25 20 1 4 - - 142 47 95 17 Final loss
3. Roseau High 25 17 1 7 - - 116 56 60 13 Champion
4. Moorhead High 24 11 1 12 - - 71 72 -1 13 Final loss
5. Thief River Falls High 25 14 1 10 - - 84 61 23 11 Semifinal loss
6. Bemidji High 25 10 3 12 - - 61 69 -8 7 Section SF loss
7. Crookston High 25 6 4 15 - - 77 115 -38 0 Quarterfinal loss
MN Metro East
1. Tartan Senior High 24 16 0 8 - - 127 91 36 20 Section QF loss
MN Mid-State
1. Detroit Lakes High 24 16 1 7 - - 119 64 55 14 Semifinal loss
2. Park Rapids High 25 16 3 6 - - 98 50 48 14 Quarterfinal loss
3. Prairie Centre High 25 15 0 10 - - 96 63 33 8 Quarterfinal loss
4. Northern Lakes High 25 9 0 16 - - 67 102 -35 4 First round loss
5. Wadena-Deer Creek High 25 4 1 20 - - 66 158 -92 0 First round loss
MN Mississippi 8
1. Rogers High 25 18 1 6 - - 113 60 53 30 Section QF loss
2. Buffalo High 25 15 2 8 - - 109 60 49 22 Quarterfinal loss
3. Chisago Lakes High 25 17 0 8 - - 107 52 55 22 Champion
4. Monticello/Annandale/Maple Lake 25 14 0 11 - - 85 66 19 20 Quarterfinal loss
5. St. Michael-Albertville High 25 13 1 11 - - 103 80 23 18 Quarterfinal loss
6. Princeton High (MN) 25 13 0 12 - - 126 78 48 18 Final loss
7. St. Francis High 25 9 0 16 - - 96 100 -4 10 Quarterfinal loss
8. Cambridge-Isanti High 25 4 0 21 - - 47 154 -107 4 First round loss
9. North Branch High 24 3 0 21 - - 33 193 -160 0 Quarterfinal loss
MN Missota
1. Farmington High 25 21 1 3 - - 130 52 78 27 Final loss
2. New Prague High 25 18 3 4 - - 113 63 50 24 Champion
3. Academy of Holy Angels 25 10 2 13 - - 81 92 -11 14 Quarterfinal loss
4. Chanhassen High 25 11 3 11 - - 66 61 5 14 Quarterfinal loss
5. Shakopee High 25 9 1 15 - - 75 85 -10 11 Quarterfinal loss
6. Northfield High 28 12 1 15 - - 79 90 -11 10 Section SF loss
7. Chaska High 25 10 2 13 - - 81 87 -6 8 Quarterfinal loss
8. Red Wing High 25 3 0 22 - - 36 141 -105 4 Quarterfinal loss
MN North Suburban
1. Spring Lake Park High 25 18 0 7 - - 119 72 47 12 Semifinal loss
2. St. Louis Park High 25 9 2 14 - - 62 94 -32 6 First round loss
3. Robbinsdale Cooper High (MN) 25 8 0 17 - - 97 128 -31 4 Quarterfinal loss
4. Irondale High 25 3 2 20 - - 40 127 -87 2 Quarterfinal loss
MN Northwest
1. Kittson Central 23 16 2 5 - - 136 48 88 10 Quarterfinal loss
2. Lake of the Woods High 25 5 3 17 - - 65 106 -41 8 Quarterfinal loss
3. Red Lake Falls High 25 11 4 10 - - 99 68 31 6 First round loss
4. Bagley/Fosston High 22 2 0 20 - - 33 193 -160 0 First round loss
MN Northwest Suburban
1. Centennial High 25 13 2 10 - - 86 66 20 20 Champion
2. Champlin Park High 25 9 1 15 - - 66 93 -27 12 Quarterfinal loss
3. Robbinsdale Armstrong High 24 9 1 14 - - 69 123 -54 9 Quarterfinal loss
MN NW Suburban
1. Blaine High 25 20 1 4 - - 138 58 80 34 Section Final loss
2. Elk River High 24 18 0 6 - - 108 59 49 30 Final loss
3. Andover Huskies 27 18 0 9 - - 113 58 55 26 Section SF loss
4. Anoka High 25 12 1 12 - - 77 73 4 18 Section SF loss
5. Osseo High 25 4 1 20 - - 56 119 -63 4 Section QF loss
6. Coon Rapids High 25 3 0 22 - - 39 119 -80 2 Section QF loss
MN South Central
1. New Ulm High 25 15 0 10 - - 112 76 36 10 Final loss
2. Le Sueur-Henderson/St. Peter 25 15 2 7 - - 120 71 49 10 Quarterfinal loss
3. Waseca High 22 6 1 15 - - 68 91 -23 4 First round loss
4. Fairmont High 23 4 0 19 - - 50 155 -105 0 First round loss
MN South Suburban
1. Lakeville North High 25 20 1 4 - - 115 48 67 32 Section Champion
2. Burnsville High 25 18 1 6 - - 106 49 57 30 Semifinal loss
3. Eastview High 25 18 1 6 - - 94 52 42 23 Semifinal loss
4. Eagan High 25 15 1 9 - - 85 45 40 20 Champion
5. Prior Lake High 25 10 1 14 - - 73 83 -10 20 Semifinal loss
6. Bloomington Jefferson High 25 13 2 10 - - 75 75 0 19 Final loss
7. Lakeville South High 25 8 0 17 - - 84 118 -34 14 Semifinal loss
8. Bloomington Kennedy High 25 12 2 11 - - 83 62 21 12 Semifinal loss
9. Rosemount High 24 7 2 15 - - 72 95 -23 8 Section QF loss
MN South SuburbanState High School Leagu
1. Apple Valley High 25 5 0 20 - - 43 113 -70 2 Section Play-In loss
MN Southwest
1. Luverne High 25 24 1 0 - - 183 29 154 20 Champion
2. Marshall High 24 12 0 12 - - 79 69 10 16 Section QF loss
3. Windom Area High 23 9 0 14 - - 79 117 -38 10 Quarterfinal loss
4. Morris/Benson Area High 25 8 1 16 - - 73 136 -63 10 Quarterfinal loss
5. Redwood Valley 18 4 0 14 - - 47 120 -73 3 First round loss
6. Worthington High 19 3 0 16 - - 48 124 -76 2 First round loss
MN Suburban East
1. White Bear Lake High 25 18 1 6 - - 113 64 49 29 Semifinal loss
2. Cretin-Derham Hall 25 16 3 6 - - 97 61 36 26 Section SF loss
3. Forest Lake High 25 15 4 6 - - 102 76 26 26 Quarterfinal loss
4. Stillwater High 25 13 2 10 - - 65 51 14 24 Champion
5. Roseville High 25 15 3 7 - - 95 67 28 23 Semifinal loss
6. Mounds View High 25 9 2 14 - - 83 107 -24 16 Quarterfinal loss
7. Hastings High 25 10 2 13 - - 70 88 -18 14 Quarterfinal loss
8. East Ridge High 25 9 1 15 - - 69 82 -13 12 Quarterfinal loss
9. Woodbury High 25 8 0 17 - - 59 95 -36 8 Section Play-In loss
10. Park High 25 3 1 21 - - 54 122 -68 2 Quarterfinal loss
MN Tri-Metro
1. Minnehaha Academy 24 12 0 12 - - 113 86 27 24 Quarterfinal loss
2. Breck School 25 19 1 5 - - 134 49 85 28 Final loss
3. Blake School 25 15 0 10 - - 100 73 27 24 Quarterfinal loss
4. St. Paul Academy 25 17 0 8 - - 102 60 42 18 Semifinal loss
5. Providence Academy 25 6 0 19 - - 57 100 -43 10 Quarterfinal loss
6. Minneapolis High 24 8 1 15 - - 53 94 -41 10 First round loss
7. Como Park High 25 11 0 14 - - 88 107 -19 6 Quarterfinal loss
8. St. Paul Johnson High 25 4 2 19 - - 47 101 -54 4 First round loss
MN Two Rivers
1. Becker/Big Lake 24 13 0 11 - - 114 81 33 18 First round loss
2. Mora/Hinckley-Finlayson 25 15 1 9 - - 105 76 29 17 Quarterfinal loss
3. Legacy Christian High 23 11 0 12 - - 76 65 11 14 Quarterfinal loss
4. Pine City/Rush City High 25 5 1 19 - - 63 162 -99 7 First round loss
5. Moose Lake Area High 23 5 0 18 - - 60 134 -74 6 First round loss
6. St. Paul Highland Park High 24 1 1 22 - - 28 171 -143 1 First round loss
MN Wright County
1. Holy Family Catholic 25 19 1 5 - - 131 50 81 24 Section SF loss
2. Delano High 25 14 1 10 - - 91 57 34 16 Semifinal loss
3. Orono High 25 16 1 8 - - 94 54 40 16 Champion
4. Mound-Westonka High 25 12 2 11 - - 86 67 19 12 Quarterfinal loss
5. Hutchinson High 24 10 1 13 - - 82 104 -22 8 Semifinal loss
6. Waconia High 25 9 1 15 - - 87 116 -29 7 Quarterfinal loss
7. Litchfield/Dassel-Cokato High 24 5 1 18 - - 69 127 -58 1 Quarterfinal loss
North Suburban
1. Totino-Grace High 31 19 1 11 - - 110 85 25 16 Section Champion
NW Suburban
1. Maple Grove High 27 16 3 8 - - 108 63 45 25 Section SF loss
Range
1. Grand Rapids High 25 17 0 8 - - 111 68 43 10 Semifinal loss

Seasons

1920 - 1930: 26/27
1940 - 1950: 41/42, 42/43, 48/49
1950 - 1960: 50/51, 51/52, 52/53, 53/54, 54/55, 55/56, 56/57, 57/58, 58/59, 59/60
1960 - 1970: 60/61, 61/62, 62/63, 63/64, 64/65, 65/66, 66/67, 67/68, 68/69, 69/70
1970 - 1980: 70/71, 71/72, 72/73, 73/74, 74/75, 75/76, 76/77, 77/78, 78/79, 79/80
1980 - 1990: 80/81, 81/82, 82/83, 83/84, 84/85, 85/86, 86/87, 87/88, 88/89, 89/90
1990 - 2000: 90/91, 91/92, 92/93, 93/94, 94/95, 95/96, 96/97, 97/98, 98/99, 99/00
2000 - 2010: 00/01, 01/02, 02/03, 03/04, 04/05, 05/06, 06/07, 07/08, 08/09, 09/10
2010 - 2020: 10/11, 11/12, 12/13, 13/14, 14/15, 15/16, 16/17, 17/18, 18/19