League Information and Facts
2011-2012 Standings
# Team GP W T L OTW OTL GF GA +/- TP Postseason
MN Big Nine
1. Rochester Century High 25 17 2 6 - - 107 56 51 31 Semifinal loss
2. Rochester Mayo High 25 16 0 9 - - 96 61 35 30 Conference SF loss
3. Rochester John Marshall High 25 13 2 10 - - 89 54 35 26 Quarterfinal loss
4. Owatonna High 25 14 3 8 - - 88 59 29 25 Section QF loss
5. Mankato West High 25 12 1 12 - - 89 56 33 20 Quarterfinal loss
6. Albert Lea High 26 11 1 14 - - 101 86 15 20 Semifinal loss
7. Faribault High 24 7 0 17 - - 59 102 -43 14 Quarterfinal loss
8. Winona High 25 8 0 17 - - 66 117 -51 10 Quarterfinal loss
9. Mankato East High 24 4 0 20 - - 44 128 -84 2 First round loss
10. Austin High 25 4 0 21 - - 53 160 -107 2 First round loss
MN Central Lakes
1. Brainerd High 25 21 0 4 - - 131 52 79 32 Final loss
2. Fergus Falls High 24 12 1 11 - - 82 96 -14 21 Final loss
3. Alexandria Area High 25 12 2 11 - - 66 81 -15 18 Section QF loss
4. St. Cloud Tech High 25 8 2 15 - - 74 137 -63 16 Quarterfinal loss
5. Sauk Rapids-Rice High 25 12 1 12 - - 84 83 1 15 Quarterfinal loss
6. Sartell-St. Stephen High 25 6 2 17 - - 53 75 -22 14 Section SF loss
7. Apollo High 25 11 2 12 - - 82 90 -8 12 Quarterfinal loss
8. River Lakes High 25 13 0 12 - - 92 97 -5 10 Quarterfinal loss
9. Willmar High 25 8 0 17 - - 73 88 -15 7 Semifinal loss
MN Classic Suburban
1. Hill-Murray School 25 19 0 6 - - 144 60 84 32 Section Champion
2. St. Thomas Academy 25 20 0 5 - - 136 39 97 28 Section Champion
3. North St. Paul High 25 15 0 10 - - 105 84 21 22 Quarterfinal loss
4. Mahtomedi High 25 15 0 10 - - 110 70 40 20 Semifinal loss
5. South St. Paul High 25 10 3 12 - - 73 97 -24 16 Semifinal loss
6. Tartan Senior High 25 9 1 15 - - 76 100 -24 12 Section QF loss
7. Simley High 25 16 1 8 - - 96 76 20 10 Quarterfinal loss
8. Richfield High 25 8 1 16 - - 97 155 -58 2 Quarterfinal loss
9. Henry Sibley High 25 7 0 18 - - 68 147 -79 2 Quarterfinal loss
MN Granite Ridge
1. St. Cloud Cathedral 25 20 0 5 - - 145 51 94 4 Semifinal loss
2. Princeton High (MN) 25 11 1 13 - - 108 92 16 4 Quarterfinal loss
3. Little Falls High 25 16 0 9 - - 107 55 52 0 Champion
MN Independent
1. Greenway High 25 11 0 14 - - 84 103 -19 - Quarterfinal loss
MN Independents
1. Breckenridge/Wahpeton High 21 16 0 5 - - 83 50 33 - Quarterfinal loss
2. Ely High 20 7 0 13 - - 94 109 -15 - First round loss
3. La Crescent High 23 8 0 15 - - 59 90 -31 - First round loss
4. Rochester Lourdes High 25 17 0 8 - - 126 64 62 - Champion
5. Silver Bay High 24 13 0 11 - - 92 73 19 - Quarterfinal loss
6. St. Paul Highland Park High 23 5 0 18 - - 53 121 -68 - First round loss
7. Two Harbors High 25 5 1 19 - - 67 145 -78 - Quarterfinal loss
8. Duluth East High 25 24 0 1 - - 146 45 101 - Champion
9. Dodge County High 25 3 1 21 - - 52 164 -112 - First round loss
MN Iron Range
1. Grand Rapids High 25 19 0 6 - - 114 56 58 10 Quarterfinal loss
2. Hibbing/Chisholm High 24 13 0 11 - - 103 71 32 10 Final loss
3. Virginia/Mountain Iron-Buhl High 25 12 1 12 - - 104 89 15 8 Quarterfinal loss
4. International Falls High 25 15 0 10 - - 109 78 31 6 Semifinal loss
5. Eveleth-Gilbert High 23 8 0 15 - - 77 136 -59 0 Section Play-In loss
MN Lake
1. Minnetonka High 25 22 0 3 - - 137 48 89 12 Final loss
2. Edina High 25 20 0 5 - - 98 51 47 12 Section Champion
3. Eden Prairie High 25 17 1 7 - - 94 73 21 8 Quarterfinal loss
4. Wayzata High 25 15 1 9 - - 84 58 26 8 Semifinal loss
5. Hopkins High 25 10 0 15 - - 77 105 -28 0 Quarterfinal loss
MN Lake Superior
1. Hermantown High 25 25 0 0 - - 146 34 112 24 Section Champion
2. Duluth Marshall School 25 18 0 7 - - 125 59 66 20 Champion
3. Cloquet High 25 17 0 8 - - 119 65 54 16 Quarterfinal loss
4. Duluth Denfeld High 25 10 2 13 - - 83 81 2 10 Semifinal loss
5. Proctor High 25 10 0 15 - - 101 117 -16 4 Semifinal loss
MN Mariucci
1. Moorhead High 24 18 0 6 - - 97 52 45 20 Champion
2. Thief River Falls High 25 19 2 4 - - 95 50 45 17 Champion
3. Roseau High 25 15 1 9 - - 97 77 20 15 Semifinal loss
4. Bemidji High 25 14 0 11 - - 83 65 18 12 Section SF loss
5. Warroad High 25 13 1 11 - - 89 71 18 8 Semifinal loss
6. East Grand Forks High 25 15 0 10 - - 96 60 36 8 Final loss
7. Crookston High 25 8 1 16 - - 75 108 -33 0 Quarterfinal loss
MN Mid-State
1. Park Rapids High 25 13 0 12 - - 97 81 16 12 Semifinal loss
2. Prairie Centre High 25 14 1 10 - - 103 71 32 9 First round loss
3. Northern Lakes High 25 11 2 12 - - 87 89 -2 9 First round loss
4. Detroit Lakes High 25 10 0 15 - - 70 105 -35 8 Quarterfinal loss
5. Wadena-Deer Creek High 24 1 0 23 - - 64 177 -113 2 First round loss
MN Mississippi 8
1. Rogers High 25 18 1 6 - - 108 62 46 16 Final loss
2. St. Michael-Albertville High 25 14 1 10 - - 95 106 -11 9 Quarterfinal loss
3. Buffalo High 25 7 1 17 - - 65 100 -35 8 Quarterfinal loss
4. Monticello/Annandale/Maple Lake 25 6 2 17 - - 64 98 -34 5 Quarterfinal loss
5. Cambridge-Isanti High 25 5 0 20 - - 69 114 -45 2 First round loss
MN Missota
1. Chanhassen High 25 20 1 4 - - 137 51 86 25 Quarterfinal loss
2. Academy of Holy Angels 25 10 2 12 - - 105 115 -10 22 Quarterfinal loss
3. New Prague High 25 13 1 11 - - 77 55 22 20 Quarterfinal loss
4. Red Wing High 25 12 1 12 - - 78 81 -3 17 Semifinal loss
5. Northfield High 27 15 1 11 - - 91 62 29 13 Section Final loss
6. Farmington High 25 7 2 16 - - 68 84 -16 9 Quarterfinal loss
7. Shakopee High 25 4 1 20 - - 38 124 -86 4 Quarterfinal loss
8. Chaska High 25 4 0 21 - - 43 126 -83 2 First round loss
MN North Metro
1. North Metro 25 7 0 18 - - 51 129 -78 2 Quarterfinal loss
MN North Suburban
1. Benilde-St. Margaret's School 25 19 0 6 - - 178 57 121 28 Champion
2. Totino-Grace High 25 16 0 9 - - 122 85 37 22 Final loss
3. St. Louis Park High 25 17 3 5 - - 108 66 42 18 Quarterfinal loss
4. St. Francis High 25 8 3 14 - - 77 113 -36 15 Quarterfinal loss
5. Spring Lake Park High 25 9 1 15 - - 84 106 -22 10 First round loss
6. Irondale High 25 9 2 14 - - 63 85 -22 9 First round loss
7. Chisago Lakes High 25 9 1 15 - - 69 83 -14 8 Quarterfinal loss
8. Robbinsdale Cooper High (MN) 25 9 1 15 - - 81 150 -69 2 First round loss
MN Northwest
1. Red Lake Falls High 25 10 0 15 - - 72 106 -34 12 Quarterfinal loss
2. Lake of the Woods High 25 7 0 18 - - 67 118 -51 8 Quarterfinal loss
3. Kittson Central 25 10 0 15 - - 91 116 -25 4 First round loss
4. Bagley/Fosston High 23 8 0 15 - - 79 130 -51 0 First round loss
MN Northwest Suburban
1. Centennial High 25 13 3 9 - - 90 75 15 30 Quarterfinal loss
2. Champlin Park High 25 12 0 13 - - 80 93 -13 20 Quarterfinal loss
3. Robbinsdale Armstrong High 25 6 2 17 - - 72 102 -30 9 Semifinal loss
MN NW Suburban
1. Maple Grove High 25 21 2 2 - - 130 48 82 37 Champion
2. Andover High 25 17 2 6 - - 122 64 58 30 Final loss
3. Blaine High 25 16 0 9 - - 100 81 19 30 Final loss
4. Elk River High 25 15 2 8 - - 92 54 38 27 Semifinal loss
5. Osseo High 25 10 0 15 - - 70 105 -35 16 Section SF loss
6. Anoka High 25 8 0 17 - - 79 94 -15 12 Section SF loss
7. Coon Rapids High 25 7 1 17 - - 75 112 -37 5 Quarterfinal loss
MN South Central
1. New Ulm High 25 14 0 11 - - 124 94 30 12 Champion
2. Le Sueur-Henderson/St. Peter 25 19 0 6 - - 106 44 62 8 Quarterfinal loss
3. Waseca High 23 8 1 14 - - 59 86 -27 4 First round loss
4. Fairmont High 22 5 0 17 - - 54 164 -110 0 Quarterfinal loss
MN South Suburban
1. Eagan High 25 21 1 3 - - 148 44 104 31 Champion
2. Lakeville South High 25 17 0 8 - - 141 71 70 26 Champion
3. Burnsville High 25 15 1 9 - - 132 79 53 25 Final loss
4. Prior Lake High 25 15 0 10 - - 113 94 19 20 Semifinal loss
5. Lakeville North High 25 12 0 13 - - 106 105 1 15 Section Final loss
6. Bloomington Jefferson High 25 6 3 16 - - 76 108 -32 14 Semifinal loss
7. Eastview High 25 10 2 13 - - 76 103 -27 11 Quarterfinal loss
8. Rosemount High 25 5 0 20 - - 57 140 -83 2 Section QF loss
9. Bloomington Kennedy High 25 5 0 20 - - 43 144 -101 0 Quarterfinal loss
MN South SuburbanState High School Leagu
1. Apple Valley High 25 11 3 11 - - 71 72 -1 19 Section QF loss
MN Southwest
1. Marshall High 23 15 1 7 - - 92 76 16 18 Semifinal loss
2. Luverne High 24 19 2 3 - - 140 52 88 17 Final loss
3. Morris/Benson Area High 24 10 1 13 - - 104 100 4 11 Quarterfinal loss
4. Windom Area High 19 11 1 7 - - 88 83 5 9 Quarterfinal loss
5. Worthington High 21 4 1 16 - - 56 108 -52 3 Quarterfinal loss
6. Redwood Valley 23 2 0 21 - - 61 131 -70 2 First round loss
MN Suburban East
1. White Bear Lake High 25 14 1 10 - - 88 62 26 27 Quarterfinal loss
2. Roseville High 25 15 2 8 - - 67 55 12 23 Final loss
3. Stillwater High 25 12 2 11 - - 51 45 6 22 Semifinal loss
4. Mounds View High 25 14 1 10 - - 87 61 26 19 Quarterfinal loss
5. Hastings High 25 12 2 11 - - 79 84 -5 19 Final loss
6. Cretin-Derham Hall 25 11 3 11 - - 84 76 8 19 Quarterfinal loss
7. Forest Lake High 25 11 1 13 - - 77 85 -8 18 Semifinal loss
8. Park High 25 12 4 9 - - 67 72 -5 15 Semifinal loss
9. East Ridge High 25 7 2 16 - - 50 71 -21 10 Semifinal loss
10. Woodbury High 25 7 4 14 - - 62 74 -12 8 Section Play-In loss
MN Tri-Metro
1. Breck School 25 21 1 3 - - 189 63 126 24 Champion
2. Blake School 25 16 0 9 - - 118 87 31 20 Final loss
3. Providence Academy 25 9 0 16 - - 97 121 -24 12 First round loss
4. St. Paul Johnson High 25 13 1 11 - - 115 112 3 12 Semifinal loss
5. St. Paul Academy 25 8 3 14 - - 78 112 -34 11 Quarterfinal loss
6. Minnehaha Academy 25 8 3 14 - - 77 114 -37 5 Quarterfinal loss
7. Como Park High 22 6 0 16 - - 70 129 -59 0 First round loss
MN Two Rivers
1. Minneapolis High 25 17 0 8 - - 151 69 82 22 Quarterfinal loss
2. Legacy Christian High 25 12 3 10 - - 81 72 9 15 Quarterfinal loss
3. Mora/Hinckley-Finlayson 25 10 0 15 - - 76 125 -49 14 First round loss
4. Moose Lake Area High 25 11 0 14 - - 139 131 8 14 Quarterfinal loss
5. Becker/Big Lake 25 9 1 15 - - 90 121 -31 9 First round loss
6. North Branch High 25 4 1 20 - - 40 152 -112 7 First round loss
7. Pine City/Rush City High 25 4 2 19 - - 59 169 -110 5 First round loss
MN Wright County
1. Delano High 25 18 0 7 - - 128 58 70 18 Semifinal loss
2. Mound-Westonka High 25 15 1 8 - - 106 71 35 17 Semifinal loss
3. Holy Family Catholic 25 18 0 7 - - 141 75 66 16 Section QF loss
4. Orono High 25 13 3 9 - - 102 76 26 15 Quarterfinal loss
5. Waconia High 25 15 1 9 - - 87 81 6 10 First round loss
6. Hutchinson High 25 9 0 16 - - 65 122 -57 8 Semifinal loss
7. Litchfield/Dassel-Cokato High 25 5 0 20 - - 65 134 -69 0 Quarterfinal loss

Seasons

1920 - 1930: 26/27
1940 - 1950: 41/42, 42/43, 48/49
1950 - 1960: 50/51, 51/52, 52/53, 53/54, 54/55, 55/56, 56/57, 57/58, 58/59, 59/60
1960 - 1970: 60/61, 61/62, 62/63, 63/64, 64/65, 65/66, 66/67, 67/68, 68/69, 69/70
1970 - 1980: 70/71, 71/72, 72/73, 73/74, 74/75, 75/76, 76/77, 77/78, 78/79, 79/80
1980 - 1990: 80/81, 81/82, 82/83, 83/84, 84/85, 85/86, 86/87, 87/88, 88/89, 89/90
1990 - 2000: 90/91, 91/92, 92/93, 93/94, 94/95, 95/96, 96/97, 97/98, 98/99, 99/00
2000 - 2010: 00/01, 01/02, 02/03, 03/04, 04/05, 05/06, 06/07, 07/08, 08/09, 09/10
2010 - 2020: 10/11, 11/12, 12/13, 13/14, 14/15, 15/16, 16/17, 17/18