PRIMARY MENU
Stats Teams Leagues Nations Awards Free Agents Draft Center Drafts
SIDEBAR MENU
League Information and Facts
2019-2020 Standings
# Team GP W T L OTW OTL GF GA +/- TP Postseason
Central 1
1. Argovia Stars II 14 13 - 1 1 0 100 36 64 38 Final group
2. EHC Herrischried 14 11 - 2 0 1 83 47 36 34 Final group
3. HC Wohlen/Freiamt 14 8 - 5 1 0 73 55 18 26 -
4. SC Reinach 14 6 - 6 1 1 53 64 -11 21 -
5. EHC Binningen 14 5 - 7 1 1 61 58 3 18 -
6. EHC Rheinfelden II 14 5 - 8 0 1 59 87 -28 16 -
7. HC Fischbach-Göslikon 14 2 - 9 1 2 48 78 -30 10 -
8. EHC Lausen 14 1 - 12 1 0 32 84 -52 5 -
Central 2
1. EHC Zuchwil-Regio 14 14 - 0 0 0 100 29 71 42 Final group
2. SC Biberen 14 8 - 4 1 1 67 50 17 27 Final group
3. EHC Burgdorf II 14 8 - 6 0 0 49 49 0 24 -
4. Wild Stars 14 6 - 7 1 0 67 65 2 20 -
5. HC Münchenbuchsee-Moosseedorf 14 5 - 6 2 1 56 63 -7 20 -
6. EHC Bellmund 14 5 - 7 0 2 55 74 -19 17 -
7. EHC Bucheggberg II 14 3 - 11 0 0 47 68 -21 9 -
8. EHC Meinisberg II 14 2 - 10 1 1 36 79 -43 9 -
Central 3
1. SC Ursellen 14 12 - 1 1 0 109 36 73 38 Final group
2. EHC Mirchel II 14 11 - 1 1 1 98 41 57 36 Final group
3. EHC Schwarzenburg 14 9 - 5 0 0 59 54 5 27 -
4. EHC Bern 96 II 14 5 - 6 1 2 65 74 -9 19 -
5. SC Konolfingen 14 4 - 7 2 1 63 70 -7 17 -
6. EHC Uni Bern 14 5 - 8 1 0 47 65 -18 17 -
7. HC Mühlethurnen II 14 4 - 8 0 2 62 85 -23 14 -
8. EHC Worb 14 0 - 14 0 0 28 106 -78 0 -
Central 4
1. EHC Adelboden II 14 12 - 2 0 0 95 45 50 36 Final group
2. SC Freimettigen II 14 10 - 4 0 0 73 43 30 30 Final group
3. EHC Grindelwald 14 7 - 6 1 0 69 54 15 23 -
4. EHC Längenbühl 14 7 - 6 1 0 61 64 -3 23 -
5. EHC Lenk-Zweisimmen 14 6 - 6 1 1 59 63 -4 21 -
6. EHC Oberlangenegg II 14 4 - 6 1 3 54 67 -13 17 -
7. EHC Beatenberg 14 2 - 9 1 2 45 84 -39 10 -
8. EHC Belp 14 2 - 11 1 0 39 75 -36 8 -
East 1
1. HC Cramosina 9 8 - 0 1 0 88 23 65 26 -
2. HC Pregassona Ceresio Red Fox 9 8 - 0 0 1 101 19 82 25 Promoted
3. HC Ascona 9 6 - 2 1 0 69 37 32 20 -
4. HC Lodrino 9 4 - 3 1 1 41 46 -5 15 -
5. HC Valle Verzasca 9 4 - 4 0 1 36 34 2 13 -
6. HC Blenio 9 4 - 5 0 0 48 49 -1 12 -
7. ASO Osco 9 4 - 5 0 0 31 39 -8 12 Qualification
8. HC Vallemaggia 9 2 - 5 1 1 31 45 -14 9 Qualification
9. GDT Locarno 9 1 - 8 0 0 17 103 -86 3 Qualification
10. HC Chiasso II 9 0 - 9 0 0 22 89 -67 0 Qualification
East 2
1. HC Zernez 14 12 - 1 1 0 69 32 37 38 Final group
2. HC Poschiavo 14 10 - 4 0 0 85 52 33 30 Final group
3. CdH La Plaiv 14 7 - 5 1 1 84 64 20 24 -
4. EHC Samedan 14 7 - 6 0 1 50 45 5 22 -
5. SC Celerina 14 6 - 6 1 1 59 62 -3 21 -
6. HC Albula 14 5 - 8 0 1 58 65 -7 16 -
7. Hockey Bregaglia 14 4 - 9 1 0 53 77 -24 14 -
8. HC Silvaplauna-Segl 14 0 - 12 1 1 37 98 -61 3 -
East 3
1. EHC Engelberg-Titlis 16 12 - 3 1 0 101 62 39 38 Final group
2. Akademischer EC Zürich 16 9 - 5 2 0 73 65 8 31 Final group
3. EHC Wetzikon II 16 8 - 5 1 2 77 84 -7 28 Final group
4. EHC Urdorf 16 7 - 5 2 2 65 48 17 27 Final group
5. HC Zugerland 16 8 - 7 0 1 81 78 3 25 -
6. EHC Illnau-Effretikon II 16 7 - 8 1 0 77 64 13 23 -
7. GC Küsnacht Lions II 16 7 - 9 0 0 58 65 -7 21 -
8. EHC Seewen II 16 6 - 8 0 2 63 65 -2 20 -
9. Küssnacht am Rigi SC II 16 1 - 15 0 0 40 104 -64 3 -
East 4
1. EHC Uzwil 18 12 - 5 0 1 82 57 25 37 Final group
2. EHC Flims 18 10 - 5 3 0 79 54 25 36 Final group
3. SC Herisau II 18 10 - 6 2 0 69 66 3 34 Final group
4. EHC Wilen-Neunforn 18 10 - 6 0 2 90 69 21 32 Final group
5. EHC Winterthur II 18 9 - 7 1 1 75 58 17 30 -
6. EHC Crocodile Flyers 18 8 - 6 1 3 62 56 6 29 -
7. SC Rheintal II 18 9 - 8 0 1 92 87 5 28 -
8. EHC St. Gallen 18 6 - 8 2 2 62 83 -21 24 -
9. Glarner EC 18 2 - 12 3 1 67 96 -29 13 -
10. EHC Frauenfeld II 18 2 - 15 0 1 48 100 -52 7 -
West 1
1. HC Vendlincourt 12 12 - 0 0 0 94 24 70 36 -
2. HC Franches-Montagnes III 12 8 - 3 1 0 69 62 7 26 Final group
3. HC Courtételle 12 7 - 4 0 1 74 60 14 22 Final group
4. HC Les Enfers-Montfaucon 12 6 - 6 0 0 68 42 26 18 Final group
5. HC Bassecourt 12 4 - 8 0 0 52 61 -9 12 Qualification
6. HC Courrendlin 12 4 - 8 0 0 53 87 -34 12 Qualification
7. HC Tramelan II 12 0 - 12 0 0 37 111 -74 0 Qualification
West 2
1. EHC Bösingen SenSee 14 12 - 1 1 0 102 31 71 38 -
2. HC Val-de-Ruz 14 9 - 3 1 1 77 57 20 30 Semifinal loss
3. HC Corgémont 14 8 - 5 0 1 57 55 2 25 Final group
4. CP Fleurier II 14 6 - 4 2 2 56 59 -3 24 Semifinal loss
5. Neuchâtel Young Sprinters Bluestar 14 6 - 6 0 2 69 61 8 20 Qualification
6. HC Ponts-de-Martel 14 4 - 8 2 0 46 50 -4 16 Qualification
7. HC Star La Chaux-de-Fonds II 14 4 - 10 0 0 55 86 -31 12 Qualification
8. HC Le Locle II 14 1 - 13 0 0 37 100 -63 3 Qualification
West 3
1. HC3Chêne 20 15 - 2 2 1 172 80 92 50 Promoted
2. HC Vallorbe 20 16 - 3 0 1 123 65 58 49 Semifinal loss
3. HC Renens Vipers 20 13 - 6 1 0 156 69 87 41 Semifinal loss
4. CP de Meyrin II 20 12 - 6 0 2 123 81 42 38 -
5. HC Académique Genève-Uni 20 9 - 8 0 3 113 100 13 30 Quarterfinal loss
6. HC Nyon 20 8 - 11 1 0 101 113 -12 26 Quarterfinal loss
7. Royal HC Lausanne 20 4 - 14 1 1 92 130 -38 15 Quarterfinal loss
8. Lausanne 4 Clubs II 20 2 - 15 1 2 68 173 -105 10 Quarterfinal loss
9. HC Vallée de Joux II 20 0 - 19 1 0 51 214 -163 2 Saved in relegation
West 4
1. Monthey HC/Portes-du-Soleil HC II 21 16 - 3 2 0 174 80 94 52 -
2. HC Anniviers 21 17 - 4 0 0 154 86 68 51 Semifinal loss
3. HCV Nendaz 21 10 - 10 1 0 101 92 9 32 -
4. HC Crans-Montana 21 10 - 11 0 0 106 133 -27 30 Semifinal loss
5. HCV Verbier 21 6 - 14 1 0 104 147 -43 20 Saved in relegation
6. EHC Raron II 21 4 - 16 0 1 63 138 -75 13 Saved in relegation

Seasons

1950 - 1960: 56/57, 57/58, 58/59, 59/60
1960 - 1970: 60/61, 61/62, 62/63, 63/64, 64/65, 65/66, 66/67, 67/68, 68/69, 69/70
1970 - 1980: 70/71, 71/72, 72/73, 73/74, 74/75, 75/76, 76/77, 77/78, 78/79, 79/80
1980 - 1990: 80/81, 81/82, 82/83, 83/84, 84/85, 85/86, 86/87, 87/88, 88/89, 89/90
1990 - 2000: 90/91, 91/92, 92/93, 93/94, 94/95, 95/96, 96/97, 97/98, 98/99, 99/00
2000 - 2010: 00/01, 01/02, 02/03, 03/04, 04/05, 05/06, 06/07, 07/08, 08/09, 09/10
2010 - 2020: 10/11, 11/12, 12/13, 13/14, 14/15, 15/16, 16/17, 17/18, 18/19, 19/20
2020 - 2030: 20/21